Na léto připravte pítka pro ptáky, hmyz, ježky...

19.06.2019

Horké suché počasí zmáhá nejen nás lidi a rostliny, ale často zapomínáme, že tu vedle nás žijí také ptáci, drobní savci jako krtci, ježci a nebo více či méně užitečný hmyz včetně včel a motýlů. Jakmile přirozené přírodní zdroje vody za horka vymizí, začnou tyto zvířata strádat.

My sami jim můžeme poměrně snadno pomoci, když na vybraných místech vytvoříme tzv. pítka. V podstatě jde o mělké misky s vodou, kterou průběžně doplňujeme a vyměňujeme za čerstvou. Jako všechno, mají i pítka svá pravidla:

1. Ujasněte si, pro koho pítko tvoříte.

Drobná zvířata a ptáci zvládnou středně hluboké mísy. Měly by být těžké, aby se nevyklopily, nebo je potřeba je zatížit kameny. Pokud má být pítko pro ptáky, je možné ho zavěsit i na strom (aby se tam nedostaly například kočky, které by chtěly ptáčky lovit). Misky na stromě je dobré osadirt například do věnce z proutí, aby se ptáci měli kde dobře nožkama zachytit.
Pítka pro hmyz by měla být vyložena oblázky, na které si včely či motýli mohou sednout a neutopí se.
Velikost je na vás, jen myslete na to, že z malé misky se voda rychle odpaří.

2. Správné umístění

Jak jsme zmínili, pro ptáky je možné umístit pítko na strom, kde se cítí lépe v bezpečí. Osatatním zvířátkům a hmyzu umístěte pítko někam do stínu, na méně frekventované místo. Při pití potřebují pocit klidu a bezpečí mimo trasu, kde chodí stále lidé, pejsci a podobně. Stín je důležitý, aby se voda hned neodpařila.

3. Využívejte přírodní materiály.

Pro pítka se skvěle hodí keramické mísy a glazované květináče nepropouštějící vodu. Dobře poslouží i vydlabané kokosové ořechy. Dovnitř používejte přírodní oblázky nebo silnější větvičky. Vyhněte se umělým materiálům, ostrým hranám a nápadným barvám.

4. Pravidelně doplňovat a čistit

Základem pítka je pravidelné doplňování a jednou za čas i čistění. Jakmile vítr do mísy nafouká nečistoty, ptáci se v ní s oblibou vykoupou, začne se voda časem kazit.

A čím naplnit pítko? To je přece jasné! Jedině čistou vodu, kterou bychom pili i my sami.
Pro rostliny pak máme stále náš oblíbený #kbelikvody .

Další inspirace naleznete například zde...

Pijte vodu, pijte čistou vodu,
pijte vodu a nepijte rum... :-D


© 2019-2020 Kbelík vody do přírody
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky