Voda s EKO prostředky a ze sušičky?

02.05.2019

Konzultovali jsme problematiku zalévání rostlin s několika odborníky, a jak se dalo čekat, názory se v některých drobnostech odlišují. I tak se nám podařilo dát dohromady obecná pravidla, abychom naší aktivitou #kbelíkvody nechtěně rostlinám neškodili, ale co nejvíce pomohli.

Nejčastější dotazy - EKO prostředky a voda ze sušičky

  • Ať už jsou na mycích prostředcích napsány informace jako EKO, BIO, rozložitelné, odborníci vodu s příměsí těchto přípravků k zalévání prostě nedoporučují. Využijte ji na splachování a ušetříte za vodu (přece jsme civilizovaní a nebudeme splachovat neustále jen pitnou, ne?!). I to hodně pomůže.
  • Kondenzovaná voda ze sušiček je velmi sporná. Je uváděno, že je "energeticky" tzv. mrtvá a obsahuje zbytkové mikročástice pracích přípravků a umělých vláken z oblečení (pokud nenosíte jen čistě bavlněné, lněné a tak). Pokud zaléváte touto vodou, je to spíše nouzová pomoc. Nějak extra neuškodí, ani neprospěje.
  • V tuto chvíli víme asi jen o 2 produktech na trhu, které lze akceptovat a se kterými můžete prát bez obav a vodu pak použít na zálivku. Jeden je od značky TianDe a druhý z nabídky Amway - POZOR, nepíšeme že všechny produkty jsou OK, ale jen VYBRANÉ! (Reklamu dělat nechceme a nebudeme, takže když trochu zapátráte, zjistíte, o co jde - mají spoustu ochotných poradců - děkujeme za pochopení).
    Třeba najdete i další, ale prosté označení EKO nestačí.
  • Např. i voda po použití prostředků z mýdlových ořechů nebude z dlouhodobého hlediska vhodná ani pro okrasné rostliny. Na zeleninu se také voda z těchto prostředků nedoporučuje.

Při rozhodování, čím zalévat, je třeba se často řídit "zdravým selským rozumem". Chtěli jsme poradit, abyste si řekli například - vykoupala bych v nouzi sebe nebo děti v té vodě? Vypila bych ji? Pokud ano, šup do kbelíku a zalévat.... OVŠEM POZOR! Jsou mezi námi lidé, kteří se raději vykoupají ve vodě s trochou saponátu než v kalné vodě od mytí brambor. Takže opatrně. :-)

Něčím kontaminovanou vodu pak používejme na splachování, nebo pokud máme nadbytek, pak v létě se jí dá polít a ochladit třeba chodník či cesta rozpálená od slunce. Ale pozor - tak aby nikde nevznikla louže, ze které by měl tendenci pít hmyz nebo ptáci. Těm by to uškodilo. Pítkům pro ptáky, malé savce a hmyz se budeme věnovat brzy samostatně.

TIP OD ECONEA
Jen taková malá zajímavost :-) V moderních ekologických domech se užitá voda zachytává a čistí přes složitý filtrační systém na tzv. šedou vodu, se kterou se může poté skutečně zalévat zahrada včetně zeleniny k jídlu.




© 2019-2020 Kbelík vody do přírody
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky